Ibland har även vi behov av att vara lediga och då gäller följande.
Det är inte farligt om en tandställning gått sönder. Det är oftast bäst att låta den vara tills vi kommer tillbaka. Om en plupp har lossnat kan du låta den hänga kvar tills vi är tillbaka och kan laga den. Kom ihåg att det inte är farligt och det är inga problem att vänta 2-3 veckor med att fixa det.
Om något sticker i kinden kan du sätta lite vax över det som är vasst. Ifall du inte har vax kan du tugga på ett sockerfritt tuggummi och trycka fast det över tandställningen där den är vass. Du skall helst inte klippa i tandställningen då problemet då kan bli ännu värre.
Ifall inget av detta hjälper kan du ta en bild på tandställningen och maila den till info@smajla.se så kan vi guida dig hur du skall göra.
Ifall din tandreglering är avslutad och din tråd på baksidan lossnat eller du tappat din skena, måste du betala för att få det lagat eller för att få nytt. Detta gäller även barn. Ni kan då själva välja att betala för det på en annan klinik, eller om ni vill vänta tills vi är tillbaka.